Предпазни маски – видове и препоръки
В условията на пандемия от Covid-19 основен въпрос е какви предпазни маски да ползваме, за да предотвратим заразяването си.
COVID-19 е респираторен вирус, който се разпространява по въздушно-капков път, чрез слюнка, кихане и кашляне. За да намалим риска да заразим или да ни заразят е задължително всички да носим предпазни маски.
В последните седмици на българския пазар се появиха всякакви предпазни маски. Доколко обаче те могат да ни предпазят и на какви изисквания трябва да отговарят?
Основните видове маски за лице са: обикновени маски от текстил, хирургически (медицински) маски и Филтриращи полумаски за защита от частици така наречените респиратори
Обикновенни маски от текстил
Тези маски за лице могат да бъдат изработени от различни материали, различни слоеве, различна дебелина и пропускливост, като за тях няма регламентирани изискванията за проектирането, производството и пускането на пазара. Могат да се използват за еднократна и многократна употреба, като при многократно използване трябва да се перат на висока температура и гладят старателно с парна ютия преди повторното си използване.

Обикновено покриват носа, устата и брадичката, без да прилепват плътно и могат да предизвикат сериозно задържане на влага. По тази причина трябва да се сменят веднага при овлажняване и след контакт със заразен човек, защото стават опасни за ползвателя.
Маските от текстил имат много лоша филтрация и могат да предпазват ползвателя от по-големи респираторни капчици, но не гарантират защитата от въздушно капкова инфекция, както на него, така и на околните, ако е заразен. Като цяло, маски от обикновени тъкани не са смятани за защита срещу респираторни вируси и не бива да се препоръчва употребата им. Те дори може да увеличават риска от заразяване тъй като в тях се натрупва влага.
Текстилните маски могат да се носят само, ако нямаме друг вариант, като крайно средство и при строго спазване на правилата за използване и дезинфекциране.
Също така обърнете внимание, че текстила, от който е направена маската може да не е подходящ да се диша през него. В момента на Българския пазар се появиха доста текстилни маски с картинки. Сигурни ли сте, че боята на тези картинки е ходходяща за дихателната Ви система?
Ние от Респонса Превент не препоръчваме носенето на такива маски.
Хирургически (медицински) предпазни маски
Тези маски за лице са медицинско изделие. Те подлежат на строг контрол от Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ), поставя се маркировка „СЕ“ и трябва да отговарят на БДС EN 14683:2019

Медицинските маски покриват устата, носа и брадичката, но не плътно. Обикновено имат носен фиксатор, метална пластина, която се огъва и прилепва към носа. Използват се за еднократна употреба и са съставени от три слоя материали:
- Вътрешен слой – с бял цвят, поставя се към лицето, изработен е от материал, който абсорбира влагата образувана в маската при издишване;
- Филтър осигуряващ антибактериалната защита
- Външен слой – с различен цвят, изработен от хидрофобен материал, който не позволява навлизането в маската на течности – слюнка, кръв и др.
Медицинските маски за лице са предназначени да ограничат предаването на инфекциозни агенти от персонала на пациентите по време на хирургични процедури и други медицински помещения с подобни изисквания. Те могат да се използват и за намаляване на отделянето на инфекциозни агенти от носа и устата на ползвателя им, но не могат да гарантират непропускането на малки частици и не са предназначени за изключителна лична защита. В тази връзка медицинската маска осигурява по малка защита от Филтриращите полумаски за защита от частици /респиратори/. Друг недостатък е че маската трябва да се сменя при овлажняване, обикновено на 2-3 часа и веднага след контакт със заразен човек, защото става опасна за ползване.
Медицинските маски могат да се използват като мярка за контрол на инфекцията, когато се носят от болни хора, лица с респираторни симптоми, контактни на тях лица, изложени на риск от развитие на усложнения- възрастни, лица с придружаващи заболявания, лица чиято професия предполага много преки контакти с други хора.
Филтриращи полумаски за защита от частици (респиратори)
Тази предпазни маски за лице представляват Лично предпазно средство (ЛПС). Изискванията за проектирането, производството и пускането на пазара на лични предпазни средства са определени в Регламент (ЕС) 2016/425 на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 2016 г. ЛПС.

Тези предпазни маски покриват лицето от носа до под брадичката на ползвателя. В това число попадат полумаски, изцяло или по същество изградени от филтриращ материал (филтриращи лицеви части) тип FFP. Ето и различните типове маски от този клас:
- маски от тип FFP1, които филтрират 80 % външния въздух,
- маски от тип FFP2, които филтрират 92 % външния въздух,
- маски от тип FFP3, които филтрират 98 % външния въздух.
Филтриращи полумаски за защита от частици тип FFP2 и FFP3 трябва да се използват основно от лица намиращи се в пряк контакт с доказано болни или лица със симптоми. При използването на тези маски трябва да се отчита, че те са лично предпазно средство и защитават човека, който ги носи, а не останалите. В тази връзка маските от този вид с клапа за вдишване и издишване, не трябва да се носят от болни хора, хора със симптоми.
Маските тип FFP2 и FFP3 не са проектирани за работа в заразена среда и има риск от бързото им заразяване, ако се използват при грижи за болни хора. Засега не е установен какъвто и да е метод за ефективно отстраняване на вирусната зараза от маската, който да е безопасен за потребителя и не нарушава целостта на отделни елементи. По тази причина по-добре е този тип маски да се носят докато станат неизполваеми (когато се навлажнят, не прилягат плътно към носа и лицето или дишането през тях стане затруднено).Този тип маски не са проектирани за многократно употреба.
Филтриращите полумаски за защита от частици, като лични предпазни средства подлежат на надзор в България на Държавната агенция по метрологичен и технически надзор (ДАМТН).
Ние препоръчваме носенето на FFP 2 и FFP3 маски като надеждно средство за лична защита. Препоръчваме носенето на този тип маски, за всеки, който по някакво причина трябва да посети болница. Носенето на този тип маски може да се комбинира с маска тип хирургическа.
Поставяне, носене и сваляне на маска
Освен вида на маската, от изключително значение за предпазване от заразяване е начина на използване на защитната маска за лице. При неправилно поставяне, носене или сваляне, има сериозна опасност да се самозаразим или да заразим околните. Трябва да се има предвид, че използването на маски е ефективно, когато се изполва в комбинация с често измиване и дезинфекция на ръцете и като се следват съветите за използване на защитни маски за лице:
- Преди да докоснете и да си сложите маската почистете ръцете с дезинфектант на алкохолна основа или сапун и вода.
- Огледайте за наличие на дупки.
- Уверете се, че правилната страна на маската е обърната навън.
- Покрийте устата и носа с маската.
- Издърпайте дъното на маската, така че да покрива устата и брадичката.
- Избягвайте да докосвате маската докато я използвате. Ако го правите, почистете ръцете си с дезинфектант на алкохолна основа или сапун и вода
- Сменете маската с нова веднага след като е влажна и не използвайте отново маски за еднократна употреба!
- След употреба свалете маската като същевременно я държите далеч от лицето и дрехите си, за да не докоснете потенциално замърсени повърхности на маската.
- Изхвърлете веднага в затворен кош, почистете ръцете по вече посочения начин.

В заключение
Няма маска, която да ни защити на 100%. Също така няма маска, която да филтрира перфектно въздуха. Няма да постигнем този ефект дори ако носим 2-3 маски на куп. Може да използвате хирургична маска заедно с FFP модел, само за да защитите Вас и околните едновременно.
По качествено решение може да се постигне при комплексни мерки – носене на маска, често миене и дезинфекциране на ръцете, социална дистанция, често дезинфекциране на работните помещения и станции, избягване на контакт с болни и лична отговорност.
Няма как да се заразим при работа в градината или ходене по улицата без да имаме контакт с хора.
Трябва да се научим да живеем и работим в условията на COVID-19. Бъдете отговорни. Това е Вашето здраве.