0884 400 607

Промени в Правилника за прилагане на Закона за хората с увреждания

С Постановление № 127 от 01.04.2021г. на Министерския съвет се прие изменение и допълнение на Правилника за прилагане на Закона за хората с увреждания, приет с Постановление № 65 на Министерския съвет от 2019 г., с които искаме да Ви запознаем.

Работодателите, при средносписъчен състав на предприятието за предходната година над 50 служители, е необходимо да изготвят ежегодно, но не по-късно от края на м. Януари, списък, удостоверяващ определените работни места за изпълнение на квотата от Закона за хората с увреждания, който да съхраняват в предприятието и да представят при поискване от контролните органи.

Във вътрешните правила на предприятието трябва да се включат задължително специфичните фактори в работната среда, възпрепятстващи наемане на хора с трайни увреждания, съгласно ЗХУ, ако има, процедурите за предварителен и текущ контрол за извършване на проверки, върху изпълнението на приложените алтернативни мерки. 

При неизпълнение на задължението за покриване на квотата в предприятиятието, работодателят дължи ежемесечно компенсационна вноска в размер 30 на сто от минималната работна заплата за страната, за всяко незаето работно място за човек с трайно увреждане, която се заплаща не по-късно от последното число на месеца, за който се отнася. Когато този ден е неработен, вноската се внася най-късно в първия работен ден.

Работодателите се освобождават от задължението за покриване на квотата по ЗХУ до края на съответната календарна година, при наличие на специфични фактори в работната среда, възпрепятстващи наемане на хора с трайни увреждания, липса на хора с трайни увреждания, насочени от дирекции "Бюро по труда" или от трудови посредници с издадено удостоверение за регистрация, за извършване на посредническа дейност по наемане на работа или при прилагане на алтернативни мерки за заетост на хора с трайни увреждания, определени с правилника за прилагането на закона.

С новите разпоредби се създава адекватна подзаконова рамка за защита правата на хората с увреждания и условия за по-ясно и целесъобразно прилагане на квотата за наемане на хора с трайни увреждания от работодателите. 

Сподели

Последно добавени

Здраве и безопасност: Отговорност на всички, а не само на работодателя

Здраве и безопасност: Отговорност на всички, а не само на работодателя

Здравето и безопасността на работното място често се възприемат като отговорност предимно на работодателя. Основната роля на ръководството е да осигури безопасни условия, подходящо оборудване и обучения. Но за да има истински ефект, грижата за здравето и безопасността изисква активното участие на всички.

Първа долекарска помощ на работното място

Първа долекарска помощ на работното място

Обучението по първа помощ не само предоставя на служителите практически умения, но също така изгражда увереност и готовност да действат при критични ситуации.

Здраве и безопасност. Що е то и има ли почва у нас?

Здраве и безопасност. Що е то и има ли почва у нас?

Здравето и безопасността на работното място не са просто задължение или поредица от мерки, които трябва да се спазват. Те са израз на отговорност – както на работодателя, така и на всеки от нас.