Процесният одит VDA 6.3 е ефективен начин за оценка на процесите, свързани с проектирането и производството на продукти. Въпреки това, той също допринася значително за оптимизирането на процесите в съществуващите производствени линии. Освен това потенциалният анализ е изпитан и изпитан начин за избор на нови доставчици. Третата, пълна ревизия на стандарта VDA 6.3 през 2016 г. имаше за цел да направи стандарта по-практичен и по-международен. За да се извършат процедурни одити по VDA 6.3, са необходими всеобхватни знания, опит и компетенции, поради което квалификацията на съответните лица е неизбежна. Съгласно ISO 19011 от одиторите се изисква непрекъснато да подобряват своята компетентност. Това включва и професионално развитие, например чрез самообучение и обучение.
Удължаването на VDA квалификация може да се прилага само за сертифицирани одитори на процеси VDA 6.3 (2010). Разширенията за процесуални одитори VDA 6.3 (2016) ще станат валидни едва през януари 2020 г. - необходимите предпоставки за това ще бъдат обявени своевременно.
Сертифицираните одитори по VDA 6.3 са в състояние да извършват независими одити на процеси вътрешно и с техните доставчици. Чрез този изпит участниците могат отново да потвърдят своите знания от независима страна. Освен това сертификатът предоставя доказателство за текуща и валидна квалификация, за да отговори на изискванията на клиентите или доставчиците по отношение на компетентността на одитора IATF 16949.
За да се разшири успешно квалификацията на VDA 6.3, съответното заявление трябва да бъде подадено преди датата на изтичане на срока на валидност. Опитът от одит в рамките на най-малко пет одита на процеса или потенциален анализ като отговорен одитор през периода на валидност трябва да бъде доказан. Признават се както вътрешни, така и външни одити на процеси. Одитите трябва да бъдат потвърдени от висшето ръководство или ръководителя на управлението на качеството.
Освен това трябва да бъде представен сертификат за квалификация „VDA 6.3 - Обучение за надграждане: от VDA 6.3 (2010) на VDA 6.3 (2016)“ или „VDA 6.3 - Обучение за компетенции за сертифицирани одитори на процеси“.
Ако не може да се докаже необходимото одиторско преживяване, е необходимо да присъствате на курса за обучение "VDA 6.3 - Обучение за компетентност на сертифицирани одитори на процеси" (ID 341) – двудневно опреснително обучение, за да подновите квалификацията на VDA 6.3.
След положително решение на заявлението ще бъде издаден нов сертификат с регистрирана номерация и съответна карта на одитора и ще бъде направено съответното вписване в базата данни на VDA QMC. Сертификатът и одиторската карта са валидни за срок от три години. Нов сертификат и нова одиторска карта ще бъдат издадени при подаване на заявление, ако изброените условия са изпълнени.
След положителен преглед на заявлението се издава нов VDA сертификат с регистриран номер и съответната одиторска карта и придружаващото вписване в базата данни на VDA QMC.
От 2016 година Респонса Превент е лицензиран представител на VDA QMC за България.
С настъпването на пролетта мнозина усещат промени в своето физическо и психическо състояние. Преходът от зимните към по-топлите и светли месеци често се съпровожда от чувство на умора, понижена концентрация и обща отпадналост. Това явление, известно като пролетна умора, е резултат от адаптацията на организма към сезонните промени и може да окаже влияние върху ефективността и продуктивността на работното място.
Здравето и безопасността на работното място често се възприемат като отговорност предимно на работодателя. Основната роля на ръководството е да осигури безопасни условия, подходящо оборудване и обучения. Но за да има истински ефект, грижата за здравето и безопасността изисква активното участие на всички.
Обучението по първа помощ не само предоставя на служителите практически умения, но също така изгражда увереност и готовност да действат при критични ситуации.
Ние искаме да повишим Вашата информираност и култура по здраве и безопасност.