0884 400 607

Помощ, служител има COVID-19 | Как да се справим със съмнителни и потвърдени случаи?

Какво трябва да направите като работодател, ако Ваш служител има симптоми, но все още не се е тествал?

Ако работещ прояви грипоподобни симптоми по време на работа (повишена телесна температура, треска, кашлица, затруднено дишане, загуба на обонянието, нарушение или загуба на вкуса и други), трябва незабавно да бъде изпратен у дома и да се дезинфекцират всички повърхности, с които е влязъл в контакт.

Ако е у дома, когато се появят грипоподобните симптоми, трябва да остане вкъщи и в никакъв случай да не се допуска до работното място. 

И в двата случая работникът трябва да се тества и да се самоизолира, докато очаква резултата.

Работещ, който няма симптоми, може да изпълнява  поетите трудови ангажименти на установеното работно място.

При доказване на положителна проба за COVID-19 на Ваш служител

Ако имате работещ, който има доказана положителна проба за COVID-19, той трябва да бъде под карантина в продължение на 14 дни от датата, на която симптомите са започнали и да не се допуска до работното място.

В помещенията на обекта на инфектираното лице трябва да направите крайна дезинфекция и да поддържате добър дезинфекционен режим, при спазване на въведените противоепидемични мерки, с цел ограничаване на опасността от разпространение на COVID-19 и защита на работещите, съгласно разпоредбите на Министерство на здравеопазването и предписанието за провеждане на задължителни хигиенни и противоепидемични мерки на РЗИ.

Междувременно информирайте всички работещи, с които потенциално заразният човек е бил в контакт на работното място през последните 48 часа на разстояние до 1,5 метра и продължителност над 15 мин., без да назовавате имена, като ги посъветвате да наблюдават здравословното си състояние и да измерват телесната си температура минимум два пъти на ден. 

Регионална здравна инспекция на територията, на която е открит случай на COVID-19, предприема действия по проучване на заболелия и изолация, определяне на неговите контактни лица, поставянето им под карантина и ако е необходимо се предписват допълнителни противоепидемични мерки на работното място.

Изолацията в домашни условия на положителните за COVID-19 лица се преустановява автоматично след изтичане на карантината и не е необходимо получаването на отрицателен резултат от PCR тест за преустановяване на изолацията. След като приключи периода на самоизолация и се почувства достатъчно добре, работникът може да се върне на работа.

МОДЕЛ ЗА РАБОТА ПРИ COVID-19 ЗА ВАШАТА СФЕРА НА ДЕЙНОСТ

При множество доказани положителни проби за COVID-19 на Ваши служители

Ако имате много доказани положителни проби за COVID-19 на Ваши служители на работното място (понастоящем дефинирани като пет случая в рамките на 14 дни), трябва да направите крайна дезинфекция и да поддържате добър дезинфекционен режим в помещенията на обекта, при спазване на въведените противоепидемични мерки, с цел ограничаване на опасността от разпространение на COVID-19 и защита на работещите.

Междувременно информирайте всички работещи, с които потенциално заразените работещи са били в контакт на работното място през последните 48 часа на разстояние до 1,5 метра и продължителност над 15 мин., без да назовавате имена, като ги посъветвате да наблюдават здравословното си състояние и измерват телесната си температура минимум два пъти на ден. 

Регионална здравна инспекция на територията, на която са открити случаите на COVID-19, ще се свърже с Вас за допълнителни указания и противоепидемични мерки за справяне с опасността от продължаващо разпространение на COVID-19 и защита на работещите.

При служител, който е бил в близък контакт с човек с доказана положителна проба за COVID-19

При възможност да работи от разстояние, разпоредете контактния служител да полага труд от дома си, като го посъветвате да наблюдава здравословното си състояние и измерва телесната си температура, минимум два пъти на ден.

При поява на грипоподобни симптоми (повишена телесна температура, треска, кашлица, затруднено дишане, загуба на обонянието, нарушение или загуба на вкуса и други), служителят трябва да се свърже по телефон с общопрактикуващия си лекар и да уведоми прекия си ръководител.

По преценка на епидемиолог от РЗИ, контактното лице може да се сложи под карантина, без проявена симптоматика в продължение на 10 дни от последния му контакт  с човек с доказана положителна проба за COVID-19.

За всякакви въпроси, свързани със здравето и безопасността, може да ни потърсите!

Респонса Превент - вашият доверен консултант.

Сподели

Последно добавени

Пролетна умора и работоспособност

Пролетна умора и работоспособност

С настъпването на пролетта мнозина усещат промени в своето физическо и психическо състояние. Преходът от зимните към по-топлите и светли месеци често се съпровожда от чувство на умора, понижена концентрация и обща отпадналост. Това явление, известно като пролетна умора, е резултат от адаптацията на организма към сезонните промени и може да окаже влияние върху ефективността и продуктивността на работното място.

Здраве и безопасност: Отговорност на всички, а не само на работодателя

Здраве и безопасност: Отговорност на всички, а не само на работодателя

Здравето и безопасността на работното място често се възприемат като отговорност предимно на работодателя. Основната роля на ръководството е да осигури безопасни условия, подходящо оборудване и обучения. Но за да има истински ефект, грижата за здравето и безопасността изисква активното участие на всички.

Първа долекарска помощ на работното място

Първа долекарска помощ на работното място

Обучението по първа помощ не само предоставя на служителите практически умения, но също така изгражда увереност и готовност да действат при критични ситуации.