0884 400 607

Работата през цифрови платформи в сектора на здравеопазването и социалните грижи

Секторът на здравеопазването и социалните грижи изпреварва тенденциите в областта на цифровизацията. Ускорени от пандемията, технологичните и социалните промени засягат не само работниците в сектора, но и достъпността и качеството на предоставянето на грижи.

Секторът на здравеопазването и социалните грижи е основен сектор по отношение на приноса му към заетостта, икономиката и обществото, чрез подобряване на здравето и благосъстоянието на гражданите в ЕС. В много страни от ЕС работната сила в здравеопазването и социалните грижи представлява около 10% от общата работна сила, по-голямата част, от които работят в сектора на здравеопазването и социалните грижи, и по-малка група - в публичната администрация или в други сектори.

Въпреки че договорите на пълен работен ден са преобладаващи в сектора, голяма част от работната сила работи на непълен такъв, особено жените. По същия начин, докато много работещи в сектора имат трудов договор от постоянна продължителност, „нестандартните“ трудови договори също са често срещани, особено сред някои професии (напр. лекари).

Секторът се характеризира и с нетипично работно време, като нощна работа и работа на смени, работа през уикенда и т.н. Както хоризонтално, така и вертикално в сектора възниква сегрегация по пол: жените са свръхпредставени в сектора на здравеопазването и социалните грижи (около 80% от работната сила са жени) и работещи по-специално в сферата на здравеопазването и социалните грижи, като доставчици на лични грижи, домашни помощници и т.н., които обикновено са по-ниско платени и идват с тях по-лоши условия на труд и заетост.

По отношение на безопасността и здравето при работа (БЗР), секторът на здравеопазването и социалните грижи често се описва като високорисков сектор, в който работниците се сблъскват с комбинация от тежки физически и психосоциални рискове, които всъщност могат да се подсилват взаимно.

Психосоциалните рискове възникват от излагането на работниците на ситуации, които са емоционално натоварващи. Те са изправени пред биологични, химически и мускулно-скелетни рискове. В допълнение към тези рискове работниците могат да се подхлъзнат, спънат или паднат, или могат да бъдат изложени на прекомерен шум. Справянето с тези рискове за БЗР може да изисква допълнително обучение и сертифициране.

Информацията в статията е взета от: Европейската организация за здраве и безопасност

 Разгледайте повече информация по темата в сайта на Европейскатата организация за здраве и безопасност>>

Сподели

Последно добавени

Пролетна умора и работоспособност

Пролетна умора и работоспособност

С настъпването на пролетта мнозина усещат промени в своето физическо и психическо състояние. Преходът от зимните към по-топлите и светли месеци често се съпровожда от чувство на умора, понижена концентрация и обща отпадналост. Това явление, известно като пролетна умора, е резултат от адаптацията на организма към сезонните промени и може да окаже влияние върху ефективността и продуктивността на работното място.

Здраве и безопасност: Отговорност на всички, а не само на работодателя

Здраве и безопасност: Отговорност на всички, а не само на работодателя

Здравето и безопасността на работното място често се възприемат като отговорност предимно на работодателя. Основната роля на ръководството е да осигури безопасни условия, подходящо оборудване и обучения. Но за да има истински ефект, грижата за здравето и безопасността изисква активното участие на всички.

Първа долекарска помощ на работното място

Първа долекарска помощ на работното място

Обучението по първа помощ не само предоставя на служителите практически умения, но също така изгражда увереност и готовност да действат при критични ситуации.