ESENER (European Survey of Enterprises on New and Emerging Risks) - проучване на предприятията за нови и възникващи рискове (ESENER) е основно изследване, проведено от Европейската агенция за безопасност и здраве при работа (EU-OSHA). Предназначено е за събиране на данни относно практиките в тази значима област. Последното проучване през 2019 г. обхваща над 45 000 фирми в 33 европейски държави. Това го превръща в едно от най-мащабните от този вид, а резултатите от него до голяма степен са валидни и днес.
Изследването ESENER се фокусира върху идентифицирането на нови и възникващи рискове на работното място, както и върху оценката на ефективността на досегашните мерки за безопасност и здраве. Данните се цитират при предлагането на нови решения и инициативи. Тези мерки са насочени към подобряване на безопасността и здравето при работа в цяла Европа.
Какво показва проучването ESENER от 2019 г? Ето някои ключови резултати, изтъкнати в доклада:
Управление на риска. По-голямата част от анкетираните предприятия (74%) съобщават, че разполагат с официален процес за оценка на риска. Това се отчита въпреки вероятността, малките фирми да имат такава процедура. Най-често идентифицираните рискове са физически (напр. ръчно боравене с опасни машини, шум), следвани от психосоциални (напр. стрес, тормоз, агресия), а след това химически и биологични.
Участие на служителите. Само 47% от предприятията съобщават, че разполагат с официални процедури за включване на работниците в инициативи за безопасност и здраве. Проучването обаче установява, че фирмите с по-засилено на участие на служителите обикновено имат по-добри резултати по отношение на безопасността и здравето.
Нововъзникващи рискове. Изследването идентифицира редица фактори на работното място като нови технологии (напр. изкуствен интелект, автоматизация), психосоциални опасности (стрес, свързан с работата) и промени в моделите на труда (дистанционна работа).
Проучването ESENER предоставя ценна информация по темата и идентифицира областите, в които са необходими подобрения. Когато тези сведения се използват за нововъведения на политическо и законодателно ниво, се работи реално за създаване на по-безопасни и по-здравословни работни места за всички служители.
Летният инструктаж е подходящ инструмент за напомняне, допълнение и актуализиране на вече въведените мерки за безопасност, с оглед на сезонните рискове.
Безопасната питейна вода е неотменна част от грижата за здравето на децата. С последните изменения на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели, образователните институции получиха конкретни отговорности и задължения.
Психичното здраве има важно значение за трудовата безопасност, като все повече се осъзнава, че стресът и психологическите рискове могат да повлияят на способността на служителите да реагират адекватно на рискове и да осигуряват безопасността на работното място.
Ние искаме да повишим Вашата информираност и култура по здраве и безопасност.