Този уикенд "сменяме часовниците” и преминахме към лятно часово време като преместваме стрелките с един час напред.
За много хора, часовата промяна предизвиква дискомфорт, тъй като трябва да стават един час по-рано, което от своя страна предизвиква стрес на организма им. Честото повтаряне на “Ужас, сега няма да се наспивам… няма да си отпочина… ще ме хване пролетната умора… “ и др. водят и до влошаване на психическото ни състояние.
Според обстойно проучване на американски учен (Associate Professor Martin Young, Ph.D., UAB) рискът от сърдечен удар при преминаване от едно часове време към друго се увеличава с цели 10%. Повишава се риска и от други здравословни неразположения. Ето и някои от причините:
Всички тези конкретни практически съвети ще Ви помогнат естествено да синхронизирате вътрешния си ритъм с настъпилата промяна и ще намалите риска от стрес и здравословни проблеми, в следствие на промяната.
Пролетта е период на промени в природата и ежедневието, които също така влияят на работната среда и здравето на служителите.
С настъпването на пролетта мнозина усещат промени в своето физическо и психическо състояние. Преходът от зимните към по-топлите и светли месеци често се съпровожда от чувство на умора, понижена концентрация и обща отпадналост. Това явление, известно като пролетна умора, е резултат от адаптацията на организма към сезонните промени и може да окаже влияние върху ефективността и продуктивността на работното място.
Ние искаме да повишим Вашата информираност и култура по здраве и безопасност.