0884 400 607

Качеството на водата – отговорност към нас и нашите деца

Безопасната питейна вода е неотменна част от грижата за здравето на децата. С последните изменения на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели, образователните институции получиха конкретни отговорности и задължения. Настоящата статия представя обобщена и достъпна информация за тези изисквания и какво означават те за ръководствата на училища, детски градини и ясли.

Какво представлява Наредба № 9?

Наредбата е издадена от Министерството на здравеопазването и определя здравните изисквания към водата, предназначена за питейно-битови цели. Целта – опазване на здравето на населението, чрез гарантиране на безопасността на питейната вода.

През 2023 г. в Държавен вестник, бр. 43 от 16 май 2023 г. са публикувани важни изменения, които касаят директно приоритетни обекти, включително училища, детски градини и ясли. Съгласно чл. 6г, ал. 1 от Наредбата, задължението за оценка на риска и мониторинг обхваща Детски ясли; Детски градини; Училища (независимо от формата на собственост). Тези обекти попадат в категорията на приоритетни, тъй като обслужват уязвима група от населението – децата.

Какви са конкретните изисквания?

1. Оценка на риска на вътрешната разпределителна система

Трябва да изготвите оценката на риска по Приложение на Наредбата и включва: Общ анализ на риска от замърсяване; Анализ на материалите и продуктите в системата; Влияние върху водата при крана. Първата оценка на риска трябва да бъде изготвена и предоставена до 1 май 2028 г.

2. Мониторинг и контрол

Трябва да изготвите мониторингов план и да го съгласувате се с РЗИ. Задължително включва контрол на Legionella и олово. На база на мониторинговата система трябва да се извършвате месечен контрол. Резултатите от мониторинга се подават към съответната РЗИ всеки месец до 20-то число на следващия месец.

Кой носи отговорност?

Отговорността за изпълнение на всички изисквания по Наредбата е на Собствениците на сградата (общини, МОН и др.), ползвателите и материално отговорните лица – директори на училища и детски заведения

Какви са рисковете при неспазване?

Санкции от РЗИ; Предписания и административни мерки; Потенциален риск за здравето на децата и персонала; Загуба на доверие от страна на родителите.

Респонса Превент и Безопасна вода

Разработихме продукт, които виждаме, че ще бъде полезен за Вас. Как Безопасна вода работи за Вас:

  • Разработваме мониторинговия план и правим корекции и подобрения след съгласуването с РЗИ;
  • Изготвяме оценка на риска;
  • Правим месечни посещения и изготвяме доклад за предаване до 20-то число на следващия месец;
  • Поемаме цялата дейност от Вас;
  • Носим отговорност;
  • Прехвърляте целия ангажимент и риск към нас.

Сподели

Последно добавени

Летен инструктаж за безопасност – защо е необходим?

Летен инструктаж за безопасност – защо е необходим?

Летният инструктаж е подходящ инструмент за напомняне, допълнение и актуализиране на вече въведените мерки за безопасност, с оглед на сезонните рискове.

Качеството на водата – отговорност към нас и нашите деца

Качеството на водата – отговорност към нас и нашите деца

Безопасната питейна вода е неотменна част от грижата за здравето на децата. С последните изменения на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели, образователните институции получиха конкретни отговорности и задължения.

Как стресът влияе на безопасността на работното място?

Как стресът влияе на безопасността на работното място?

Психичното здраве има важно значение за трудовата безопасност, като все повече се осъзнава, че стресът и психологическите рискове могат да повлияят на способността на служителите да реагират адекватно на рискове и да осигуряват безопасността на работното място.