Безопасната питейна вода е неотменна част от грижата за здравето на децата. С последните изменения на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели, образователните институции получиха конкретни отговорности и задължения. Настоящата статия представя обобщена и достъпна информация за тези изисквания и какво означават те за ръководствата на училища, детски градини и ясли.
Наредбата е издадена от Министерството на здравеопазването и определя здравните изисквания към водата, предназначена за питейно-битови цели. Целта – опазване на здравето на населението, чрез гарантиране на безопасността на питейната вода.
През 2023 г. в Държавен вестник, бр. 43 от 16 май 2023 г. са публикувани важни изменения, които касаят директно приоритетни обекти, включително училища, детски градини и ясли. Съгласно чл. 6г, ал. 1 от Наредбата, задължението за оценка на риска и мониторинг обхваща Детски ясли; Детски градини; Училища (независимо от формата на собственост). Тези обекти попадат в категорията на приоритетни, тъй като обслужват уязвима група от населението – децата.
Трябва да изготвите оценката на риска по Приложение на Наредбата и включва: Общ анализ на риска от замърсяване; Анализ на материалите и продуктите в системата; Влияние върху водата при крана. Първата оценка на риска трябва да бъде изготвена и предоставена до 1 май 2028 г.
Трябва да изготвите мониторингов план и да го съгласувате се с РЗИ. Задължително включва контрол на Legionella и олово. На база на мониторинговата система трябва да се извършвате месечен контрол. Резултатите от мониторинга се подават към съответната РЗИ всеки месец до 20-то число на следващия месец.
Отговорността за изпълнение на всички изисквания по Наредбата е на Собствениците на сградата (общини, МОН и др.), ползвателите и материално отговорните лица – директори на училища и детски заведения
Санкции от РЗИ; Предписания и административни мерки; Потенциален риск за здравето на децата и персонала; Загуба на доверие от страна на родителите.
Разработихме продукт, които виждаме, че ще бъде полезен за Вас. Как Безопасна вода работи за Вас:
Летният инструктаж е подходящ инструмент за напомняне, допълнение и актуализиране на вече въведените мерки за безопасност, с оглед на сезонните рискове.
Безопасната питейна вода е неотменна част от грижата за здравето на децата. С последните изменения на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели, образователните институции получиха конкретни отговорности и задължения.
Психичното здраве има важно значение за трудовата безопасност, като все повече се осъзнава, че стресът и психологическите рискове могат да повлияят на способността на служителите да реагират адекватно на рискове и да осигуряват безопасността на работното място.
Ние искаме да повишим Вашата информираност и култура по здраве и безопасност.