Как прахът може да навреди на здравето?

Искаме да предоставим информация, която да помогне на работодателите да контролират експозицията на прах на работното място.

Прахът са малките сухи частици във въздуха и могат да бъдат произведени, когато материалите се изрязват, пробиват, разрушават, шлифоват, изхвърлят и т.н. Това означава, че много работни дейности могат да създадат прах. Прахът не винаги е очевидна опасност за здравето, тъй като частиците, които причиняват най-много увреждания, често са невидими за невъоръжено око, а въздействието на експозицията върху здравето може да отнеме много години.

Как прахът може да навреди на здравето?

Дишането на прах създава проблеми в белите дробове. Вдишването на прах може да създаде проблеми с дишането и този период понякога може да отнеме много години. Прахът, който се вдишва може да се види и с просто око в някои случаи. Този прах може да се състои от по-големи или по-малки частици, които са склонни да попаднат в носа, устата, гърлото или горните дихателни пътища, където могат да причинят увреждане. Вдишваният прах е достатъчно фин, за да бъде невидим за невъоръжено око и може да се вдиша дълбоко в белите дробове и да причини вреда.

Поглъщане на прах

Някои прахове могат да попаднат в слюнката, която преминава през дихателните пътища. Тази течност има тенденция или да се изплюва или поглъща. Вдишваният прах може да попадне в храносмилателния тракт, където те могат да предизвикат локални ефекти като дразнене на стомашно-чревния тракт. Алтернативно, те могат да влязат в кръвния поток и да предизвикат ефекти в други органи и тъкани.

Контакт с очите с прах

Праховите частици, получени по време на рязането, шлифоването и пробиването на материали, могат да причинят увреждане или дразнене на очите. Някои прахове могат също да причинят увреждане на очите поради тяхната химическа природа.

 

Контакт на кожата с прах

Някои прахове могат да причинят язви на кожата и дразнене. Кожата може да бъде увредена от прах като епоксидни смоли, химикали за обработка на каучук, дървесен прах и фибростъкло и може да доведе до дерматити.

Какви видове прах са най-опасни?

Не всички прахове са еднакви. Някои прахове са по-вредни от други. Прекомерното излагане на някои видове прах е свързано с развитието на специфични здравословни проблеми, като рак на белия дроб или астма. Развитието на професионалното заболяване може да означава, че някои работници изпитват голяма промяна в живота си, а в някои случаи преждевременно прекратяване на живота. Опасни видове прах, които са често срещани в някои индустрии са:

  • азбест
  • брашно
  • зърно
  • силициев диоксид, който е прах от скали, пясък, глина, тухли, бетон и др
  • дърво

Какво трябва да направи работодателят за да защити хората от излагане на прах, създаден от тяхната работа?

Законът за здравословни и безопасни условия на труд поставя общите задължения на работодателите да гарантират, че хората не са изложени на ненужни рискове за тяхното здраве или безопасност, произтичащи от трудовите дейности на работодателя.

Освен това бяха създадени Регламенти за контрол на веществата, опасни за здравето (COSHH) през 2002, за да се предпазят работниците от излагане на опасни материали. (Азбестът и оловото не се покриват от COSHH, тъй като те имат свои собствени разпоредби). COSHH помага на работодателите да контролират рисковете чрез предоставяне на рамка, подкрепена от оценка на риска. Всички стъпки за контрол на експозицията на прах трябва да бъдат пропорционални на действителния риск за здравето.

Най – рисковите професии от излагане на прах са в сфертите на :

  • селско стопанство
  • строителство
  • Кариери и каменни работници
  • Ремонт на моторни превозни средства
  • Каучук
  • текстилни изделия

Има ли определено количество прах, което може да бъде опасно за здравето?

Не, това зависи от въпросния прах – за някои прахове съществуват специфични граници на експозиция на работното място (WEL), които предоставят ръководство за работодателите, за да им помогнат да контролират експозицията. Например, прах от силициев двуокис (който се намира в скали, пясък, глина, тухли, бетон и др.) е особено опасен и има WEL от 0.1 mg / m. Това означава, че по време на период от 8 часа работникът не трябва да вдишва повече от посоченото по-долу количество.

За други прахове може да няма WEL, но прахът все още може да бъде вещество, опасно за здравето. Прахът се счита за вещество, опасно за здравето при COSHH, ако е налице в концентрация във въздуха, равна или по-голяма от 10mg / m3 (за прах с вдишване) или 4mg / m3 (за вдишващ се прах) като вещество, опасно за здравето.

Тези концентрации НЕ са строго фиксирани – те са стимул за информиране дали прахът е предмет на правилата на COSHH.

Налице е нарастващ консенсус в общността за професионално здраве, че излагането на прах на нива под посочените по-горе концентрации представлява риск за здравето на работниците и другите хора, засегнати от трудовата дейност. Затова е важно да се гарантира, че всяко излагане на прах е възможно най-ниско.

Как да обучите служителите, работещи с прах?

Осигурете информация, обучение и инструкции за служителите, които работят с прах. Това включва персонал за почистване и поддръжка. Служителите трябва да разберат резултата от вашата оценка на риска и какво означава това за тях. Информирайте служителите за планираните бъдещи промени в процесите или използваните вещества.