Хората обичат масово да повтарят „Трябва да си избера стол“. Човешкото тяло не е проектирано да седи, а да стои право или да лежи, затова всеки има нужда от ергономия – от продавача на вестници в малка будка до най-голямото предприятие.
Ергономията е свързана с взаимодействията между хората и тяхната физическа и организационна среда. Когато условията и изискванията на работното място отговарят на техните възможности, безопасността и производителността се подобряват. Ергономичността може да намали риска от разтежения и навяхвания и други свързани мускулно-скелетни наранявания (MSI), което е и най-честата травма, свързана с работата.
Според българските държавни стандарти, ергономията е наука за взаимодействието на човека с техническите средства, в процеса на труда, с цел осигуряване на оптимално съответствие между съдържанието и условията на трудовата дейност и човешките особености и възможности.
Най-общо казано, ергономията изучава възможностите за най-доброто приспособяване на човека по време на трудовия процес, към дадената конкретна работа, като се съблюдават биологичните особености на човешкия организъм. Изучавайки факторите в тази област, ергономията разработва изисквания и стандарти за конструкторите, технолозите, ръководителите на предприятията и работниците, за да бъдат създадени такива условия на труд, които го правят високопроизводителен, безопасен и същевременно съответстващ на психофизиологичните възможности на човека. За решаване на ергономичните проблеми в зависимост от конкретната задача, която решава, ергономията използва научните достижения, методологията и изследователския апарат на анатомията, физиологията, психологията, антропометрията, биомеханиката, хигиената на труда, организацията на труда, промишлените изкуства и естетиката.
Целта на въвеждането на ергономичните изисквания към работното място, е да се намали броя и тежестта на мускулно-скелетните увреждания (MSI) и травми, причинени от експозицията на рисковите фактори.
MSI са увреждания и заболявания, които засягат мускулите, сухожилията, връзките, нервите и другите меки тъкани, ставите на шията, горните крайници (раменете, ръцете, китките, пръстите), долните крайници (колене, бедра, стъпала).
- болки в ставите;
- болки, изтръпване или вкочаненост на ръцете или петите;
- остри или пробождащи болки в ръцете и краката;
- усещане за затопляне;
- болки в кръста, раменете, горната част на ръката, коленете;
- побеляване на пръстите на ръцете или краката;
- болки в гърба или врата;
- схващане.
Всички те могат да доведат до затруднение в движенията или до трайна инвалидност, ако не се вземат мерки. Терминът включва заболявания със специални диагнози (например замръзнало рамо, синдром на карпалния канал и други), при които е налице болка, но без специфични симптоми. Особен проблем и повод за загриженост сред служителите в офиси, предизвикват болките в шията, горните крайници и гърба, предвид еднообразния статичен и интензивен характер на тяхната работа.
Добрият ергономичен дизайн (проектиране) довежда до по-ефективно и безопасно използване на възможностите на работещия, без предизвикване на нежелани травми, увреждания и неразположения. За това препоръчваме индивидуални стратегии, включващи активен интерес към състоянието и политиката на безопасността и здравето при работа и промени в дизайна на труда.
Следва продължение...
Здравето и безопасността на работното място не са просто задължение или поредица от мерки, които трябва да се спазват. Те са израз на отговорност – както на работодателя, така и на всеки от нас.
Обучението по първа долекарска помощ включва няколко основни елемента, които могат да бъдат приложени в различни ситуации.
Ние искаме да повишим Вашата информираност и култура по здраве и безопасност.