работа на открито

Работа на открито

Работа на открито – мерки за намаляване на риска за здравето и безопасността

Важна особеност при извършването на строителни и монтажни дейности е работа на открито, включително при неблагоприятни климатични условия. Задължение на работодателя е да предприема адекватни мерки за защита на работещите от тяхното въздействие, както през студения, така и през топлия период от годината.

„Студен период“ е периодът от годината, който се характеризира със средноденонощна температура на външния въздух, по-ниска от 10 °С.

През студения период на годината следва да се осигуряват помещения за затопляне, за провеждане на инструктаж, за събличане и почивка, които да отговарят на санитарно-хигиенните изисквания и на изискванията за пожарна безопасност. За защита от неблагоприятното въздействие на атмосферните условия по време на работа се сигуряват защитни ръкавици, термични (за защита от студ) обувки, боти или надботи, термични (за защита от студ) работни облекла.

При снеговалеж подходните и пешеходните пътища и работните места на територията на строителната площадка се почистват непрекъснато от сняг и се посипват с подходящи материали срещу заледяване.

Образувалите се ледени висулки над входовете, тротоарите, местата на преминаване и проходите се почистват навреме, след ограждане. За избягване на обрушвания, покривите на сградите периодично се почистват от навят сняг, като опасните места предварително се ограждат.

На местата за полагане на подкранови пътища и за монтиране на машини и механизми, строителни скелета и инвентарни санитарно-битови помещения, предварително се отстраняват снегът и ледът по тях. При последващо заснежаване или заледяване се вземат допълнителни мерки за укрепване. Не се допуска преместване (придвижване) на подвижно скеле при неблагоприятни климатични условия (силен вятър, заледен път и др.).

Съществуват изисквания за безопасност и при извършване на специални видове работи. Например, не се допуска повдигане на пилотонабивно съоръжение и монтаж на върха му при неблагоприятни климатични условия (мъгла, буря, поледица, гръмотевици и др.).

Необходимо е на обекта да бъде осигурено достатъчно количество питейна вода, както и топли и студени напитки – чай, кафе, мляко, айрян и други течности за възстановяване на водно-солевия и топлинния баланс на организма в зависимост от сезона.

Работата на строителната площадка се преустановява при опасно ниски или високи температури, гръмотевични бури, обилен валеж, силен вятър и гъста мъгла, определени с код „оранжево“ или „червено“ от Националния институт по метеорология и хидрология, ако създават заплаха за живота и здравето на работещите и за безопасното изпълнение на трудовата дейност.

Неблагоприятното въздействие на атмосферните условия може да бъде ограничено и чрез създаване на подходяща организация на работното време и работния процес. През горещия период такива могат да бъдат въвеждането на работно време, разделено на две части, с по-ранно започване на работа и преустановяване на работата в най-горещите часове на деня, промяна на типа работа, като се изпълняват задачи, които са по-безопасни при дадените условия, осигуряване на допълнителни почивки с подходяща честота и продължителност.

Особенности при лица под 18 години

За лицата, ненавършили 18 години, са въведени допълнителни изисквания – забранена е работа на открито при температура на въздуха под 10 °С и над 30 °С.

Друго важно изискване е работните места и зони да се осветяват допълнително с изкуствено осветление, когато естественото осветление не е достатъчно или се налага работа през тъмната част на денонощието. В случай, че не е осигурено изкуствено осветление или при неговото прекъсване, извършването на строително-монтажни работи се преустановява.

И, не на последно място, необходимо е да се създаде организация за оказване на долекарска и първа медицинска помощ на работещи с внезапно влошено здравословно състояние – слънчев или топлинен удар, измръзване или преохлаждане на организма. Тук се включва провеждане на обучение на определени лица, предоставяне на необходимото за целта оборудване, възможност за своевременно транспортиране до лечебно заведение.