България е в челната класация по пожари в ЕС за 2024 г., втора след Кипър според Европейската информационна система за пожари (EFFIS). За месец юли 2024г. служителите на СДПБЗН са реагирали на общо 547 сигнала за произшествия. При пожарите има пострадали!
Основната цел на обученията по пожарна безопасност е да научат служителите на безопасност на работното място и бърза организирана реакция в случай на инцидент.
Освен как се използват пожарогасителите и другите пожарогасителни средства, важна цел на това обучение е работещите да бъдат обучени на основните елементи на превенция и защита от пожар.
I. Теоретическа част
1. Видове пожари; 2. Причини за пожари; 3. Мерки за безопасност по време на работа и/или в дома; 4. Методи на гасене; 5. Видове пожарогасители; 6. Мерки за безопасност при евакуация; 7. Законови рамки за пожарна безопасност в обектите; 8. Запознаване с пожарната и експлозивната опасност на работните места в обекта; 9. Начините за предотвратяване, намаляване и ограничаване на опасностите и рисковете, свързани с работното оборудване, машините, съоръженията и технологичните процеси;
1. Учебна евакуация; 2. Работа с пожарогасители; 3. Работа с пожарни кранове.
Съгласно българското законодателство и в частност Наредба № РД 07-2/16.12.2009 г. и Наредба № 8121з-647 /01.10.2014 г., работодателите следва да провеждат ежегодни планови инструктажи и обучения по пожарна безопасност.
Поради изложените по-горе факти и обстоятелства насърчаваме към Ангажираност на Общността чрез обучения за противопожарната безопасност, включително как да се предотвратят горски пожари и какво да се прави в случай на пожар в дома или в офиса.
2 часа / 4 часа
Обучението е подходящо за всички служители.
Ние искаме да повишим Вашата информираност и култура по здраве и безопасност.