Азбест

Азбест в нашия дом

Какво е азбест и защо е опасен?

Азбест е общо наименование на група влакнести минерали, повечето от които са магнезиеви силикати. Той е негорим и се използва за производство на тъкани още в Древен Египет. В по-ново време се използва за изготвянето на негорими тъкани, материали и пожароустойчиви строителни плоскости.

Използването на азбест в производството на различни видове материали е доста разпространено в годините от 1960 до 1980. Той се употребява най-вече заедно с цимент (90% от неговата употреба) и съответно е разпространен най-вече в строителството

Открит е в повече от 3000 строителни материали отпреди 90-те години. Дишането на азбестови влакна може да причини сериозни здравословни проблеми, белодробни заболявания и рак. Опасен е само ако бъде раздробен и влакната попаднат във въздуха — като азбестов прах. Ако тези влакна бъдат вдишани, те могат да причинят тежки заболявания. Те обаче са много редки сред хората, които не са изложени на големи количества азбест. Тези заболявания се развиват главно от хора, които работят или са работили редовно с азбест.

  • Азбестозата представлява необратимо увреждане на белия дроб, което води до сериозни дихателни затруднения. Тя може да продължи да се развива дори след преустановяване на експозицията на азбест.
  • Рак на белите дробове. Хората, които редовно работят с азбест, са изложени на по-голям риск от развиване на рак на белите дробове.
  • Мезотелиомът е нелечим рак на лигавицата на гърдите или на коремната стена. Той се среща много рядко сред населението, но има по-голяма вероятност да се развие при работещите с азбест работници.

Свързаните с азбест заболявания се развиват в продължение на дълго време. Симптомите на азбестоза могат да се появят след 10—20 години, а признаците за свързан с азбеста рак — след 40 години.

Приема се, че „опасни“ влакна са онези, които са с дължина по-малко от 200 милионни от метъра и/или ако са по-къси — с диаметър по-малко от 3 милионни от метъра. По-безопасно е да се допусне, че всички азбестови влакна са опасни! Те обаче са опасни само ако бъдат вдишани — няма сведения за заболяване от вода, замърсена с азбест.

Ако се налага да работите в някои зони, в които подозирате, че може да има азбестов прах, вие трябва:

  • да внимавате да не разрушавате целостта на азбестовите изделия,
  • да работите само за кратки периоди,
  • да носите подходящи предпазни средства за дихателните органи.

Ако е необходимо да се преместват азбестови изделия, това трябва да се извършва от лицензиран подизпълнител. При никакви обстоятелства не предприемайте отстраняване на азбест, когато сте сами. След употреба трябва да поставите цялото облекло, за което се знае или се смята, че е замърсено с азбестов прах, в обозначен найлонов плик. Облекло, което е замърсено с азбест, може да се почиства само в специализирани перални.

Помнете: винаги е по-добре рисковете да се избягват, затова, ако знаете, че има азбест — стойте настрана.

Как да разбера дали имам азбест в дома си?

За съжаление е трудно да се разбере дали имате азбест в дома си, защото често се смесва с други материали. Ако обаче ремонтирате или събаряте дом, построен преди 1990 г., вероятно поне някои части от дома ще съдържат азбест. Азбестът е вреден само когато материалите, съдържащи азбест, са нарушени, така че знайте къде да го търсите и как да го премахнете безопасно.

Азбестът може да се намери в повече от 3000 обичайни строителни материали, като винилови и линолеумни подови настилки, замазка, изолационна изолация, керемиди за покрив, покритие от гипсокартон, лампи с нажежаема жичка и др. Той може да бъде намерен замаската на стените и прозорците, в контактите, подовата настилка, облицовката на тръбите, в облицовката на бойлери, пещи и камини. Азбестът може да се намери в основата на осветлението с нажежаема жичка и на вграденото осветление. Той е често срещан компонент в изкуствените дървени трупи и пепел. Често се използва като изолационен и огнеупорен материал за камини. Азбест може да има и над окачените тавани. Спрей върху текстурирани или шлифовани стени и тавани може да съдържа азбест. Азбестът често се добавя към външната мазилка за противопожарна защита. Улуците също могат да бъдат направени от азбестов цимент.

Как да тествам?

Безопасното отстраняване и изхвърляне на азбест е споделена отговорност и собствениците на жилища трябва да играят роля в процеса. Ако ремонтирате или събаряте дом, който е построен преди 1990 г., основните стъпки са идентифициране на материалите, съдържащи азбест, и безопасното им премахване.

За да идентифицирате правилно азбеста във вашия дом, трябва да наемете лицензиран подизпълнител за тестване. Той ще вземе проби от възможни материали, съдържащи азбест, във вашия дом и ще ги изпрати в лаборатория за тестване чрез гравиметричен метод (измерване на общото количество прах, емитирано от източника, и концентрацията на азбест в праха). След това ще ви предостави отчет за местоположението им във вашия дом.

След като идентифицирате материалите, съдържащи азбест, следва да бъдат отстранени от лицензиран подизпълнител. Предоставете на изпълнителя доклада от тестващата фирма, за да гарантира, че всички идентифицирани материали, съдържащи азбест, са премахнати. След като работата приключи, изпълнителят на обезвреждането ще ви предостави доклад, потвърждаващ, че всички азбести са премахнати, а имотът ви е готов за разрушаване или обновяване.

Много фирми в Европа се занимават с подмяната на азбеста в сградите, построени през периода 1960 – 1980 г. При заместването на този материал трябва да бъдат взети множество предпазни мерки. Първо, около сградата се създава зона, в която само работещите имат право да влизат. Изгражда се специално помещение, в което те ще се преобличат. Това помещение е свързано с филтър за въздуха, защото праховидните влакна, които се отделят от материалите, съдържащи азбест, са опасни за околната среда. Работниците, които премахват азбеста, носят специални костюми, и въздухът, който поемат през скафандъра си, е пречистен, за да се избегне вдишването на влакната.

След приключване на задачите работниците минават през три процедури, преди да свалят костюма. Първо, влакната се премахват с уред, подобен на прахосмукачка, след което преминават през душ за дезинфекциране. Накрая работниците свалят костюма и всички дрехи, които носят отдолу, и минават през втори душ за дезинфекциране. Едва тогава те могат да се преоблекат и да напуснат зоната.

Ако планирате да ремонтирате или събаряте дом, построен преди 1990 г., като собственик на жилище, трябва да поговорите с вашия подизпълнител относно правилното отстраняване на азбеста. Въпреки, че може да има допълнителни разходи за идентифициране и премахване на азбест, това ще гарантира здравето и безопасността на всички, които работят по проекта.

На територията на България премахването на азбест се извършва от лица с лиценз. Всичко е описано в следните нормативни документи: Закон за управление на отпадъците наредба № 5 от 15 април 2003 г. За предотвратяване и намаляване на замърсяването на околната среда с азбест наредба № 9 от 4 август 2006 г. За защита на работещите от рискове, свързани с експозиция на азбест при работа.