0884 400 607

Носи ли отговорност работодателят, когато служителите работят от домовете си?

Хибридният модел на работа се очертава като предпочитан в света, в който живеем днес. Въпреки това, освен че е важно бизнес решение от гледна точка на служители, работна култура и трудови правоотношения, преминаването към него се отразява и на безопасността.

Ако като работодател вече имате опит в дистанционния начин на работа през последните месеци, е редно да сте предприели мерки, за да осигурите на персонала да работи удобно и безопасно от дома. Ако вземете решение да направите това като постоянен начин на работа или дадете възможност на персонала да може сам да избира, е необходимо да обмислите по-добре мерките за контрол на риска. Това се изисква, тъй като този начин на работа вече няма да бъде временно решение и служителите трябва да имат възможност да работят безопасно както от офиса, така и от дома си.

Най-основното нещо, което трябва да знае всеки работодател е, че ЗБУТ се прилага и при дистанционния начин на работа. Според неговите разпоредби отговорностите на работодателите не започват и свършват на работното място, а са 100% валидни докато даденото лице извършва своите задължения, независимо къде се намира.

Докато служителите са на работа, независимо дали това място е офис или техния дом, работодателят има задължението да се грижи за тях. Това означава, че всеки собственик на бизнес трябва да вземе предвид вида на работата, която хората извършват – дали разполагат с необходимото оборудване за безопасно изпълнение на дейностите, какви механизми за комуникация са налични, как могат да докладват за проблеми и други.

Въпреки че обикновено смятаме дома за безопасна работна среда, в него има неща, които могат да причинят вреда. Тези опасности трябва да бъдат премахнати, когато е възможно, а когато не могат да бъдат изцяло премахнати, трябва да се въведат мерки за контрол, за да се намали рискът доколкото е възможно.

Сред често срещаните рискове при работата в дома са:

  • Няма пряк надзор и не може да се реагира в случай на извънредна ситуация
  • Стрес и чувство за изолация, заради липсата на директна комуникация с колеги
  • Неизправности по ел. инсталацията
  • Неизправно или опасно работно оборудване
  • Неправилно оборудване на дисплейния екран и настройка на работното място, което води до проблеми с позата, напрежение на очите и други заболявания

За да бъдете сигурни, че изпълнявате правилно всички разпоредби, свързани с хибридния начин на работа или имате нужда от съставянето на ефективна политика в тази насока, свържете се с експертите на Респонса Превент, от които ще получите детайлна консултация.

Сподели

Последно добавени

Летен инструктаж за безопасност – защо е необходим?

Летен инструктаж за безопасност – защо е необходим?

Летният инструктаж е подходящ инструмент за напомняне, допълнение и актуализиране на вече въведените мерки за безопасност, с оглед на сезонните рискове.

Качеството на водата – отговорност към нас и нашите деца

Качеството на водата – отговорност към нас и нашите деца

Безопасната питейна вода е неотменна част от грижата за здравето на децата. С последните изменения на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели, образователните институции получиха конкретни отговорности и задължения.

Как стресът влияе на безопасността на работното място?

Как стресът влияе на безопасността на работното място?

Психичното здраве има важно значение за трудовата безопасност, като все повече се осъзнава, че стресът и психологическите рискове могат да повлияят на способността на служителите да реагират адекватно на рискове и да осигуряват безопасността на работното място.