0884 400 607

Кръгова икономика и влиянието й върху БЗР

Европейската агенция по здраве и безопасност (EU-OSHA) разглежда промените в работата, които могат да произтекат от прехода на Европейския съюз към кръгова икономика и потенциалното въздействие върху безопасността и здравето при работа (БЗР). 

В проекта на EU-OSHA се цели да се осигури на вземащите решения лица, правителствата на държавите членки, синдикалните организации и работодателите в Европейския съюз, необходимата им информация във връзка с бъдещи промени и развития в областта на кръговата икономика, тяхното въздействие върху естеството и организацията на труда и нововъзникващите предизвикателства за БЗР, до които е възможно да доведат.

Какво представлява кръговата икономика?

Кръговата икономика е кръговото движение и ефективната (повторна) употреба на ресурси, материали и продукти. Срокът на годност на продуктите и материалите се удължава, а отпадъците се свеждат до минимум. Продуктите и производствените процеси са предназначени да поддържат използваните ресурси и всички неизбежни отпадъци или остатъци се рециклират или оползотворяват.

Защо е нужен този преход?

Преходът към кръгова икономика е основното средство за изпълнение на целта на ЕС за постигане на въглеродна неутралност до 2050 г. при създаване на устойчив растеж и работни места. Това има значителни политически и регулаторни последици, които ще засегнат бъдещите работни места. Ще има последици и за безопасността и здравето на работниците, като:

  • въздействието на кръговата икономика върху работните места в опасни сектори, свързани с поддръжка и ремонт, разглобяване и рециклиране, може да има негативно влияние върху условията на труд;

  • Промените в процесите на организация и/или промяна на задачите може да окажат влияние върху съдържанието на работата и удовлетворението.

Какви действия предприема EU-OSHA за идентифициране на новите рискове и предвиждане на промените, които могат да окажат влияние върху БЗР?

Бъдещето може да се развие в различни посоки, които могат да бъдат повлияни от действията на различни участници и от решенията, вземани в настоящия момент. Прогнозните проекти на EU-OSHA се основават на различни методи, включително прегледи на литературата, консултации с експерти и разработване на сценарии. EU-OSHA организира семинари за събиране на знания, подобряване на резултатите и насърчаване на обсъжданията.

Първият етап от това изследване включва подробен преглед на литературата и допитвания до експерти за разработване на макросценарии, насочени към Европа през 2040 г. в контекста на кръговата икономика и нейното въздействие върху БЗР.

Вторият етап е насочен към разпространението и приспособяването на сценариите към конкретната обстановка чрез диалог със заинтересованите страни и семинари, като резултатът е създаването на микросценарии, които да са приспособени към конкретните условия. Сценариите се използват за насърчаване на диалога и размисъла сред различните групи заинтересовани страни относно потенциалните бъдещи перспективи, с цел да се предостави информация за вземането на решения днес, за да стане работата по-здравословна и по-безопасна утре.

Информацията в статията е взета от Европейска агенция за безопасност и здраве при работа.

Разгледайте повече информация по темата в сайта на Европейската агенция за безопасност и здраве при работа>>

Сподели

Последно добавени

Летен инструктаж за безопасност – защо е необходим?

Летен инструктаж за безопасност – защо е необходим?

Летният инструктаж е подходящ инструмент за напомняне, допълнение и актуализиране на вече въведените мерки за безопасност, с оглед на сезонните рискове.

Качеството на водата – отговорност към нас и нашите деца

Качеството на водата – отговорност към нас и нашите деца

Безопасната питейна вода е неотменна част от грижата за здравето на децата. С последните изменения на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели, образователните институции получиха конкретни отговорности и задължения.

Как стресът влияе на безопасността на работното място?

Как стресът влияе на безопасността на работното място?

Психичното здраве има важно значение за трудовата безопасност, като все повече се осъзнава, че стресът и психологическите рискове могат да повлияят на способността на служителите да реагират адекватно на рискове и да осигуряват безопасността на работното място.