Младите и здравето и безопасността. Част 2
Младите и здравето и безопасността – Последствия за здравето
Трудови злополуки без смъртен изход
Младите и здравето и безопасността – Европейските данни сочат, че младите работещи са изложени на по-голям риск от трудова злополука. Въпреки това честотата на трудовите злополуки и причините за тях се различават съществено между отделните сектори и професии. Според последните данни честотата на трудовите злополуки без смъртен изход е с над 40 % по-висока при възрастовата група 18—24. Младите мъже са особено рискова група по отношение на безопасността при работа.
Смъртни трудови злополуки
Според данни на ЕС броят на смъртните злополуки сред младите работещи е по-малък. Тези резултати съответстват на доказани световни тенденции.
Въпреки това честотата на смъртните злополуки сред младите работещи в някои сектори може да бъде значителна. Земеделският сектор е с най-висок процент злополуки, следван от строителството, транспорта и комуникациите, производството. Строителството е секторът с най-голям брой смъртни злополуки с млади работници.
Tревожен е фактът, че злополуките в търговията на дребно, дължащи се на агресия нарастват. Това обяснява високия дял на злополуки сред жените в този сектор.
Професионални заболявания и здравословни проблеми
В сравнение с по-възрастните работещи като усреднена стойност младите са изложени на по-малък риск от професионални заболявания. Професионални заболявания често се развиват при кумулативно излагане и/или латентен период и невинаги могат да бъдат разпознати.
Съгласно Европейската статистика за професионални заболявания (EODS) петте най-често срещани професионални заболявания сред работещите на възраст 15—35 години са алергични реакции, кожни възпаления, белодробни заболявания, заразни болести и мускулно-скелетни смущения. През 1999 г. 86,5 % от всички докладвани от самите работници здравословни проблеми, дължащи се на белодробни заболявания и довели до над двуседмично отсъствие, са докладвани от млади работници под 25 години. Почти половината от всички докладвани от самите работници здравословни проблеми, дължащи се на стрес, депресия и потиснатост и довели до над двуседмично отсъствие, са докладвани от млади работници под 25 години (48,9 %).
Въпреки че тези резултати не посочват конкретни цифри за младите работещи, те са симптоматични. Например възпаление на кожата, проблеми с горните крайници и стрес са сред най-често срещаните причини за свързани с труда заболявания в търговията на дребно.
Младите и здравето и безопасността – Необходимост от превенция и изследвания
Сред възможните причини за по-високата честота на трудовите злополуки и здравословните проблеми са липсата на опит у младите работещи. Също така тяхната физическа и психическа незрялост, липсата на осведоменост по въпросите, свързани със здравето и безопасността, и фактът, че работодателите не съумяват да вземат под внимание тези фактори, не осигуряват на младите хора съответно обучение, надзор и предпазни мерки и не им възлагат подходящи задачи. Към свързаните с труда рискове за младите работещи трябва да се подхожда сериозно. Много от рисковите фактори все още са оценявани като присъщи за склонността на младите хора към поемане на рискове.
Необходимо е да се вземат конкретни целеви мерки в образованието и обучението, както и в ежедневната работна практика.
Някои изследвания посочват, че мерки като рехабилитация е възможно да са в по-малка степен насочени към младите работещи и че по-кратките периоди на възстановяване при младите може да показват липса на осведоменост за съществуващите рискове, на които те са изложени, и последствията от тях.
Щом е известно къде работят младите хора, това подсказва, че в тези сектори трябва да бъде насочена помощ, свързана с обучение и превенция в областта на безопасността и здравето при работа (БЗР). Познаването на основните рискове за тяхното здраве означава също, че трябва да се повиши осъзнаването на тези рискове за здравето от страна на работодателите и младите работещи.
Младите и здравето и безопасността – За нуждите на статията са използвани статистики и източници на ЕАБЗР.