Безопасност през зимата
Как да осигурите безопасност през зимата за себе си и работниците си през зимата?
Любима на много хора, зимата е сезон, който често свързваме с усещането за топлина, семеен уют и веселие. Навсякъде има красиви украси и коледният дух витае във въздуха. Със сигурност положителните черти на сезона са много, но в тази статия ще се фокусираме върху тема с не по-малка важност, която често оставяме на заден план, безопасността.
Освен празниците и веселието, зимата е сезон, който се характеризира с ниски температури, поледици и силни снеговалежи. Климатичните изменения през сезона създават предпоставка за различни по сериозност инциденти и е възможно да поставят живота на много хора в рискова ситуация. Ако вие сте работодател на хора, полагащи труд при ниски температури или човек, които се труди при неблагоприятни атмосферни условия,то тази статия е предназначена за вас.
Правила за безопасност през зимата
Ние от Респонса Превент вярваме, че безопасността винаги трябва да бъде поставяна на първо място. Независимо дали работите в офис или на открито, най-важни са вашето лично здраве и това на работниците ви. В следващите редове ще обърнем внимание на главните правила за безопасност, които ще ви помогнат да предотвратите рисковите ситуации при полагането на труд през зимата.
1. Подгответе добре превозното си средство
За хората, използващи личен автомобил е важно да напомним, че е нужно да му отделяте допълнително внимание сутрин. Често се случва прозорците да са заледени, а колата да бъде затрупана от снега. Най-бързото и ефективно решение при тази ситуация, е да оставите парното да работи, докато същевременно почиствате колата отвън. Това ще ви помогне по-бързо да премахнете леда от стъклата, за да имате максимално добра видимост.
Освен премахването на снега от номерата, фаровете и пътепоказателите, е препоръчително да почистите и горната част на автомобила. За съжаление, това правило често бива забравяно от шофьорите. Когато карате автомобил и не сте почистили снега от горната му част, той отива директно на предното стъкло на колата, движеща се зад вас. Последствията от това могат да създадат рискова ситуация за шофьора в нея, защото падащият сняг може неочаквано да закрие видимостта му.
Допълнителна информация по тази точка ще намерите тук.
2. Следете ежедневно прогнозата за времето
Преди да напуснете дома си, за да тръгнете на работа, е важно да проверите какви ще бъдат климатичните условия през деня и да вземете нужните мерки. Топлото облекло и подходящите зимни обувки са задължителни, както за вас, така и за работниците ви.
През някои от дните е възможно да има силни бури с обилни снеговалежи. Ще ги разпознаете с имената „код оранжево” или ”код червено,” наречени така от Националния институт по метеорология и хидрология. През тези периоди е най-безопасно да прекратите работния процес и да изчакате бурите да преминат. Ако все пак това не е възможно, осигуряването на допълнително оборудване, което да гарантира вашата сигурност и тази на работниците ви, е задължително.
3. Осигурете благоприятни условия за работа
За всеки мениджър на екипи, работещи на открито, е задължително да им осигури работно термооблекло, непромокаеми обувки, шапка и ръкавици. Необходимо е и осигуряването на помещения за почивка с подходящи условия за възстановяване на топлинния баланс на организма. Те трябва да бъдат оборудвани с постоянно работещо отопление, пейка, автомат за топли напитки, аптечка и носилка в случай на инцидент.
При разпределянето на времето за почивки Ви препоръчваме да ги организирате спрямо климатичните условия през седмицата. През зимата не е удачно да се определят фиксирани почивки, защото времето през някои от дните може да изисква тяхното зачестяване и удължаване.
Работодателите на хора, полагащи труд на закрито, също трябва да положат нужните мерки. Препоръчваме да поддържате средна топлина в работните помещения между 20 и 24 градуса, както и да осигурите топли работни дрехи. Предоставянето на лични одеяла за всички, работещи в седнало положение, също е препоръчително.
Всички работни помещения трябва да отговарят на европейските санитарно-хигиенни изисквания, да имат оборудване за пожарна безопасност и още. Запознайте се повече по темата тук.
4. Спазвайте правилата за използване на електрически и отоплителни уреди
Всеки работодател е задължен да организира инструктаж на новите членове в екипа си относно безопасността на работното място. Въпреки че вероятно вие вече сте присъствали на такъв, ние искаме да ви напомним някои важни правила.
Преди да използвате отоплителните уреди е важно да се запознаете с техните указания за употреба и поддръжка. Някои от тях не могат да работят постоянно и трябва внимателно да следите времето, през което са включени. Разбира се, уредите от висок клас имат вградена система, която сама следи тези периоди, но за съжаление не всички работни помещения имат такива.
В случай че това правило не е съобразено и някой от електрическите уреди се възпламени, първото нещо, което трябва да направите, е да изключите електричеството, и веднага след това можете да използвате пожарогасителя. Важно при тази ситуация е да не гасите огъня с вода, особено ако се намирате в помещение с много електрически проводници или контакти. Запомнете, че не трябва да поставяте и лесно запалими предмети в близост до отоплителните уреди, защото това също може да доведе до пожар.
Последно, но не на последно място, напомняме, че е забранено разпалването на печки и други топлинни уреди с лесно запалими течности. Такива могат да бъдат: бензин, спирт, коресилин, нафта и др. Тези течности могат да образуват пожар или експлозия, които често взимат човешки жертви.
Това бяха най-важните базови правила, които всеки работник и работодател трябва да спазва през зимния сезон. Надяваме се тази информация да достигне максимално много хора и заедно да създадем по-добро и безопасно бъдеще в работната среда.